Bydlení v kontejnerech: Domovské sídlo manželů Kleinertů

Related Articles

Místa, kde se postupně schází více a více lidí s tvořivou energií, vznikají z popudu a zkušeností odvážných jedinců.

Dnes jsou již mnohým známé medializované okolnosti „kontejnerového“ příběhu manželského páru Kleinertů. Módní návrhářka Dana Kleinert a architekt Oliver Kleinert se poznali, když ještě ani jeden z nich nebyl populárním kreativcem, dokonce Oliver ještě ani nepomýšlel na kariéru architekta. Během svých zahraničních studií a stáží se oba setkali se silným provázáním umění na řemeslo, zažili vlivy tvůrčích projektů v městském prostředí, do své země si přinesli myšlenku oživení města lokálním designem a módou.

„Móda potřebuje architekturu – oděv se jinak prezentuje v dobře a originálně postavených a zařízených prostorách. Móda a architektura jsou si navzájem užiteočné.“
– Dana Kleinart, módní návrhářka

Oliver měl už před lety na mysli osazení lodních kontejnerů do usnulých částí Bratislavy. Sdružení Kontakt s projektem Šafko si našlo v roce 2011 své pole kreativity a aktivity na Šafárikově náměstí. V lodních kontejnerech žily designérské obchůdky, kavárna s lokální nabídkou, v oblibě cyklistů byla Cyklokuchyně s opravnou a přípravnou cykloakcí, fungovala zde neziskovka Magna Děti v nouzi, konaly se kulturní akce. \“K vytváření veřejného dobra však třeba i politickou vůli,\“ vzpomíná Dana. „Už tehdy spojoval tento projekt lidi od hudby, designu, tance až po módu. Poté, co z nevole úředníků zaniklo Šafko, si designérské kontejnery našly své uplatnění v jiných městech.“ Nápad vytvořit živý organismus, ve kterém se spojí a podpoří energie tvůrčích lidí, přenesli na bratislavskou ulici Na Riviéře. Zde vznikl originální výstavní prostor designérských značek, kavárnička s restaurací, zázemí pro umělce a designéry, domovské sídlo Kleinertů.

Dana Kleinert

Young smiling woman florist in eyeglasses wearing linen dress, holding a flowering calathea plant in old red milk can standing in her home garden. Love of houseplants, hobby.

Kde si starší Bratislavčané pamatují časy pohodové atmosféry Na Riviéře, tam je dnes frekventovaná křižovatka, shluk a hluk městské dopravy. Už před několika lety se před pohledy lidí sedících v tramvajích či autobusech mihly lodní kontejnery se zasklenými stěnami. Byl to na naše poměry nečekaný způsob, jak vytvořit výkladní skříň s modely šatů a bytovými doplňky.

„Kontajner je v architektuře jako cihla, jen velká. Lze ho otáčet, dopasovat… pracovat s ním jako v modulárním systému.“

Stavbu Na Riviéře ovlivňuje rodinný život a pracovní nasazení Kleinertů. Na prahu je soudomí prokládaného redesignovanými lodními kontejnery ožívá veřejný prostor. Přestavby, dostavby a vazby na designérské kontejnery včetně návrhu Showroomu A:A – AvantGuard to Amandari vznikaly v ateliéru Kleinert. Ten má sídlo u vnitřku za zasklenou stěnou kontejneru předsazeného před obvodovou stěnou zděného domku. V něm mají domácké zázemí s kuchyňkou, koupelnou a společenskou částí.

Popular Articles