Jak si vytvořit cihlovou zeď v interiéru?

Related Articles

Surovost cihly a její nepravidelnost jsou vítány v interiéru – ve venkovském i v tom moderním.

Cihlový obklad

Jednoduchou alternativou k dosažení vzhledu neomítaného cihlového zdiva je použití cihelných obkladových pásků. Na stěně, sloupech, barech či krbů působí přirozeně. Věrně napodobují lícovou cihlu, mají nepravidelný tvar bez ostrých hran, jsou barevně různorodé a jejich povrch může být zcela zvrásněný.

cihlový obklad v interiéru
Vyrábějí se v různých odstínech, tedy chcete-li světlejší cihlovou zeď, máte si z čeho vybírat a platí to i opačně.

K lepení pásků lze použít jakoukoli lepicí maltu určenou pro keramický obklad. Aby se zajistilo pevné spojení pásků s podkladem, je dobré jejich rubovou stranu před lepením očistit od prachu suchým kartáčem nebo štětcem – kus po kusu. Je to sice trochu pracné, ale vaše preciznost se odrazí na výsledku jen v dobrém. Předem si připravte potřebné množství pásků. Pak už se nebudete muset zdržovat a práce vám půjde od ruky.

Životnost obkladu závisí na kvalitě podkladu. No a nejlepším podkladem je samozřejmě rovná a pevná omítka. Před nanášením lepicí malty se doporučuje lokální nerovnosti odstranit a podklad napenetrovat.

book and cup of coffee in hands of girl on winter autumn evening near fireplace

Na výsledný vzhled obložené stěny mají vliv také tloušťky spár a barva spárovací malty. Přestože je šířka spár věcí vkusu a důkazem preciznosti toho, kdo bude pásky lepit, platí nepsané pravidlo, že šířka spár by neměla být menší než 10 mm. Spárovací malta se nanáší spárovací pistolí nebo špachtlí (s ní je práce trochu „špinavější“). Když malta zaschne, dostat jí france dole ze zdi může být problém, proto hned po vyspárování jistého úseku očistěte pásky od zbytků malty.

Popular Articles