Jaké dřeviny jsou vhodné pro rychle rostoucí živý plot

Related Articles

Na živé ploty se používají dřeviny, které velmi dobře obraší na větvích i na kmeni po řezu, jelikož je často stříháme do různých tvarů.

Z jehličnatých rychle rostoucích dřevin jsou to nejčastější:

tis (Taxus),
tuje (Thuja)
některé cypřiše (Chamaecyparis)
jejich mezidruhové křížence cupressocyparisy.
Z listnatých stálezelených dřevin je to například:

vavřínovec (Prunus),
brsleny (euonymus),
ptačí zob (Ligustrum).
Rychlorostoucí listnaté stálezelené dřeviny

Níže živé ploty

Ptačí zob vejcolistý (Ligustrum ovalifolium) je stálozelený až poloopadavý keř střední velikosti s okrasnými lesklými listy. Nejčastěji se používají atraktivní odrůdy s panašovanými listy jako ‚Aureum‘, ‚Variegatum‘ nebo ‚Argenteum‘. Stejně atraktivní působí i brsleny (Euonymus japonica, na obrázku) s kožovitými panašovanými listy, například ‛Marieke’, ‛Aurea’, ‛Kathy’.

Bršleny

Vyšší živé ploty

Snad nejpoužívanějším druhem na živé ploty je vavřínovec lékařský (Prunus laurocerasus). Je oblíbený pro jeho nenáročnost, efektní, poměrně velké voskovité listy a elegantní kvetení. Nejčastěji používané odrůdy jsou ‚Etna‘, ‚Novita‘ nebo ‚Rotundifolia‘. Oblibě se v posledních letech těší i červínka (Photinia fraseri, na obrázku), která svými červeně zbarvenými výhonky nemá konkurenci. Její nevýhodou je náročnost na živiny a náchylnost k silným mrazům.

Fall cleanup garden tools and empty flower pot

Červínka

Mohutné živé ploty

Na mohutné živé ploty je vhodné použít kaliny (Viburnum rhytidophyllum, na obrázku, V. pragense), okrasné listy i voňavými květy, ale i hlohyni šarlatovou (Pyracantha coccinea), která je typická svými ostrými trny, což spolehlivě zabrání. zároveň vás na jaře potěší bohatým kvetením a na podzim a během zimy dekorativními plody (oranžové ‛Orange glow‘, červené ‛Red column‘, žluté ‛Solei d´or‘).

Popular Articles