Oživení zahrady solitéry

Related Articles

Solitéry jsou nejčastěji samostatně stojící dřeviny, které používáme k oživení velkých trávníkových ploch. Jejich využití je však mnohem širší. A solitéry nemusí být jen dřeviny.

Lze je použít jako přístřeší na zahradní posezení, zastínění chodníků, cestiček či odpočívadel. Slouží také k usměrnění pohledů pozorovatele, ale také k určitému dotvoření samotné architektury budovy v prostorách zahrady. Zpravidla jde o velmi nápadné a vzhledově atraktivní dřeviny, výrazné svým tvarem, zbarvením, velikostí nebo proměnlivostí během ročních období, které upoutají svojí osobitostí a v prostoru zahrady dominují.

Předzahrádky

Při výběru dřevin do předzahrádky si musíme dávat pozor, abychom nepoužívali vysoké stromy, které by mohly příliš stínit obytný prostor domu (pokud to tedy není záměrem). Vhodnější je vybírat ze dřevin s řidší korunou, jako jsou například břízy a vrby, které nepůsobí příliš těžkopádně a dovolí části světla proniknout.

Vrba japonská
Populární je vrba japonská (Salix integra ‚Hakuro-nishiki‘). Pro svůj malý vzrůst se hodí zejména do předzahrádek.
V předzahrádkách se pro omezený prostor jako solitéry dobře uplatňují zejména stromovité druhy keřů (magnolie, šeřík, ibišek), kvetoucí keře (hortenzie, buddleje, růže), stálozelené keře (jalovec, zimostráz), zakrslé formy jehličnanů (smrky, borovice) stromů (ginko, javor) a jejich výpěstky na kmíncích, případně vysoké druhy trvalek, jako jsou různé druhy trav, rudbekie, perovskie, pivoňky a podobně (jejich působení jako solitérů je však pouze sezónní).

Moderní (pravidelné, geometrické) zahrady

Současné trendy v architektuře upřednostňují nejen v designování budov, ale také zahrad určitou čistotu a pravidelnost prostoru. Využívají se jednoduché linie, geometrické tvary a pravé úhly. Abychom toto směřování podpořili i při použití solitéru, vybíráme si z dřevin pravidelného, ​​tzv. učesaného tvaru. Dnešní trh nabízí množství kultivarů, které těchto vlastností dosahují přirozenou cestou (Picea pungens ‛Conica‘, Pinus nigra ‛Green tower‘), ale není třeba se bát ani experimentování s dřevinami, které dobře snášejí řez, a jejich pravidelnosti lze dosáhnout právě řezáním (Salix integra ‛Hakuro nishiki‘, Thuja, Cupressocyparis).

Hedgehog (Scientific name: Erinaceus Europaeus) Wild, native, European hedgehog in Autumn emerging from a hedgehog house with colourful Autumn leaves. Horizontal. Space for copy.

V případě, že je zahrada až příliš „uklizená” a nechceme, aby působila velmi sterilně, je lepší sáhnout po dřevině s výrazně nepravidelným tvarem, čímž se její působení znásobí a navzájem se podpoří s koncepcí zahrady. Velmi atraktivní působí například cedry (Cedrus deodara), buky (Fagus sylvatica ‚Purpurea pendula‘) či lísky (Corylus avellana ‛Contorta‘) a mnohé další druhy s impozantními tvary a barevností.

Popular Articles