Suchá podlaha je vhodná při rekonstrukcích i u moderních dřevodomů

Related Articles

Sádrokartonové podlahy jsou stále populárnější volbou a ve velké míře nahrazují ty betonové. V jejich prospěch říkají jejich vlastnosti, ale také jednoduchá a rychlá montáž, kterou zvládnete i sami.

Výrazným benefitem sádrokartonových podlah je jejich nízká váha – díky ní zatěžují stavbu až 7krát méně než klasické betonové potěry a jsou tak skvělou volbou i pro podkroví či při stavbě dřevodomů. Zejména u podkrovních prostor oceníte, že podlaha nezatíží stávající strop, a to i bez kompromisů při její pevnosti. V moderních dřevodomech zase vynikne možnost montáže s vynecháním mokrých procesů. Sádrokartonové podlahy můžete překrýt všemi podlahovými krytinami jako koberce, PVC, dřevěné nebo laminátové parkety či dlažba.

Sádrokartonové podlahy do všech místností

Jednotkou na trhu suchých podlah jsou sádrovláknité podlahové desky Rigidur od divize Rigips společnosti Saint-Gobain. Jsou vyrobeny z materiálu s obsahem sádry a papírového vlákna spolu s dalšími minerálními přísadami. Všechny tyto suroviny jsou smíchány a pod vysokým tlakem lisovány. Výrobní technologie zaručuje hladký, celistvý povrch desek, který ve značné míře usnadňuje finální povrchovou úpravu. Při výrobě jsou desky navíc hloubkově impregnovány, což zajišťuje odolnost desek proti zvýšené vlhkosti a zabraňuje vzniku a množení plísní.

Podkrovní dobová ložnice

I díky tomu jsou sádrokartonové podlahy vhodné i do místností s přerušovanou vlhkostí vzduchu do 90%. koupelny či sociální zařízení (ne však místnosti se 100% vlhkostí jako bazény či sauny). Na místech, kde desky Rigidur přicházejí do přímého kontaktu se stříkající vodou, doporučujeme použít tekutou hydroizolaci.

Pokládání podlahy zvládnete i sami

Výhodou sádrovláknitých desek Rigidur je také možnost suché výstavby, která vynechává mokré stavební procesy. Zjednodušuje a urychluje tak celý proces osazování podlahy.

Jak na to?

Základem je klást desky na připravený, stabilní, dostatečně únosný a rovný povrch. Desky oddělte od obvodových stěn okrajovým izolačním pásem například z minerální plsti. Zabráníte tak přenosu zvuku mezi podlahou a okolními konstrukcemi. Potom odizolujte konstrukci podlahy hydroizolací proti zemní vlhkosti, nezapomeňte na následné vyrovnání nerovností podkladu. Pro menší nerovnosti doporučujeme použít spárovací tmel Rigips, pro výraznější nerovnosti zase Suchý vyrovnávací podsyp Rigips. Hned poté můžete přistoupit k pokládání podlahových dílců Rigidur. Začněte od protilehlého rohu místnosti a drážku dílce, který přiléhá ke zdi, odřízněte. Dílce ukládejte v navazujících řadách s přesahem minimálně 250 mm. Lepidlo na podlahy Rigidur nanášejte na předsazenou polodrážku spodní desky, spáry domáčkněte natěsno a spoj zajistěte šrouby Rigidur v maximálních rozestupech 250 mm.

Muž pokládá sádrokartonovou podlahu

Smiling couple with coffee taking break from moving home

K sádrokartonovým podlahám můžete přidat také podlahové topení

Jelikož podlahové desky Rigidur spojují výhody suchých podlah s tepelnými vlastnostmi sádry, jsou vhodné i pro systémy podlahového vytápění, topný systém však musí být výslovně určen pro použití v kombinaci se suchou podlahou.

Jak na to?

Elektrické topné rohože umístěte přímo pod podlahové desky, teplovodní trubky (topný rejstřík) musí být uloženy v prefabrikovaných deskových prvcích a teplotu topného média v provozu je nutno omezit na 45 – 50°C.

Popular Articles