Date:

Share:

Udržujte vodu v bazénu čistou a průzračnou po celé léto. Není to kouzlo, stačí svědomitá péče.

Related Articles

Léto je v plném proudu a s ním i spousta zábavy a dovádění ve vodě. Aby ta zábava byla co nejlepší, musíte udržet vodu v bazénu čistou. Při častém používání, hlavně v těch největších vedrech, se to nemusí povést každému, ale stačí pár rad a taky to zvládnete. Od chemie, přes filtraci až po bazénové vysavače a další vychytávky, poradíme jak na to.

Chemie pro bazény, aneb co by vám nemělo chybět ve výbavě.

Chlor

Chlor je nejpoužívanější chemikálií pro udržení čisté vody v bazénech. Ničí bakterie a řasy, které se v teplé letní vodě rády množí. Můžete použít chlorové tablety, granule nebo tekutý chlor. Jen si dejte pozor na správné dávkování, aby voda nebyla příliš agresivní pro pokožku a oči.

pH stailizátor

Bez správné úrovně pH nebude chlor správně fungovat. Ideální hodnota je mezi 7,2 a 7,6. Pokud je pH příliš vysoké nebo nízké, chlor nebude účinný a voda může dráždit kůži. Pro jeho měření použijte testovací proužky nebo sady a podle potřeby přidejte pH plus nebo pH minus.

Algicidy

Tyto přípravky pomáhají předcházet růstu řas. Jsou skvělým doplňkem k chloru, zejména v horkých dnech, kdy je voda pro jejich růst naprosto dokonalým místem.

Flokulanty

Flokulanty neboli vločkovače pomáhají, když se vám voda zakalí. Dokáží vysrážet drobné nečistoty do větších částic, které pak filtr lépe odstraní.

Filtrace, nejdůležitější součást každého bazénu

Je to tak, filtrace je zkrátka tou nejdůležitější součástí každého bazénu, bez které byste místo příjemného místa pro koupání měli na zahradě zelené jezírko, tak akorát vhodné pro žáby. S čištěním bazénu pomůžou pískové filtrace, které jsou velmi účinné a výkonné, i když pro menší bazény budou stačit i filtrace kartušové. Tyto filtry do bazénu používají vyměnitelné kartuše, které je potřeba pravidelně čistit a měnit, ale zase zachytí i ty nejjemnější částice, které můžou přes pískovou filtraci projít. A pak jsou tady ještě diatomitové filtry. Ty jsousnad nejúčinnější, ale také nejdražší. Používají prášek z fosilní křemeliny, který zachytí i ty nejmenší částice.

Pokud chcete mít jistotu a co nejmíň práce

Je pravda, že filtrace a ani správná dávka chemických látek, někdy nestačí a je třeba vodě v bazénu pomoci ještě jinak. Třeba bazénové vysavače si poradí s usazenými nečistotami, na které jsou i filtry do bazénu krátké. Nejlepší je vždy samozřejmě prevence a taky se vyplatí investovat do koupě krycí plachty, která bazén ochrání před zbytečně napadanými nečistotami a hmyzem. Nezapomeňte ani čistit skimmer a koše filtračního systému. Pravidelně kontrolujte kvalitu vody pomocí testovacích sad. Sledujte hodnoty pH, chloru a alkality. Při běžném provozu stačí jednou za týden, nebo po připuštění vody.

Údržba vody v bazénu není žádná raketová věda, ale musíte být při ní pečliví. Nenechte si vodu zbytečně zkazit a užívejte si dokonalou pohodu po celé léto.

Popular Articles