Date:

Share:

Zelená domácnost je krok správným směrem. Poradíme vám, jak začít

Related Articles

Kladete si otázku, co u vás doma dělat jinak, abyste nezatěžovali životní prostředí? Některé změny jsou opravdu jednoduché a účinné. Nezáleží na tom, jestli žijete v bytě nebo rodinném domě, žít ekologičtěji a lépe můžete začít ještě dnes!

Minimalizujte množství jednorázových obalů

Plastové sáčky a obaly tvoří pomyslný vrchol ledovce, který ve stále větší míře pokrývá naši planetu. Zkuste myslet dopředu – vezměte si z domu mikrotenové sáčky na chléb či ovoce a zeleninu a využijte je ještě jednou.

Výborné jsou i textilní sáčky, které vám vydrží léta. Máte-li na výběr v obchodě volnou zeleninu a ovoce a verze balené v plastových obalech, vyberte si verzi bez plastu.

Zbavte se nadbytečné chemie

Před úklidem pomocí ekologických čisticích prostředků nemusíte mít respekt. Mnohé z nich jsou stejně účinné. Výborný je ocet, který si poradí s vápenatými usazeninami, pročistí pračku, zbaví nepříjemných pachů. Určitě vyzkoušejte také kombinaci jedlé sody a šťávy z citronu. Poradí si také s odolnými připáleninami na pánvi.

Objednejte si Zelenou energii od SSE

K zelenější budoucnosti pro váš domov a přírodu můžete dnes zcela jednoduše přispět i vy – a je jedno, jestli bydlíte v domě nebo bytě. Stačí, když si objednáte 100% ekologickou Zelenou energii od SSE za 2 eura měsíčně navíc, a SSE pro vás nakoupí elektřinu z obnovitelných zdrojů ve výši vaší spotřeby.

Získáte tak stoprocentní garanci, že vámi spotřebovaná energie je kryta českou energií z obnovitelných zdrojů. Nejenže takto snižujete objem CO₂ ve vzduchu, ale zároveň pomáháte tomu, aby se vyrábělo více elektřiny z obnovitelných zdrojů. Více na sse.sk/zelenaenergie.

Využívejte spotřebiče rozumně

Zvyknete prát poloprázdný buben či pouštět myčku pouze pro pár talířů? Plýtváte elektrickou energií, ale i vodou, která je stále vzácnější. Zkontrolujte také energetickou třídu spotřebičů, které vyžadují stálý přísun elektřiny nebo je používáte pravidelně. Pokud jsou starší, přehřívají se nebo jsou nadměrně hlučné, vyměňte je za úspornější alternativu.

Trvejte na důkladném třídění odpadu

Nestačí, pokud v rodině pečlivě třídí odpad pouze jeden člen rodiny. Už i malé děti můžete vychovávat ekologicky. Každý dobrý „zelený“ skutek se počítá!

Třídění na plast, papír, komunální odpad a sklo můžete doplnit io stále populárnější vermi kompostování. O co jde? Organický odpad z domácnosti pomáhají rozkládat žížaly a vzniká kvalitní biohnojivo na květiny.

Přemýšlejte předem při každé renovaci

Pokud vás čeká renovace topného systému, zvažte všechny možnosti, pomocí kterých můžete trvale snížit spotřebu energií nebo se dokonce přeorientovat na obnovitelné zdroje energie. Mnohé rodinné domy na Slovensku v současnosti využívají sluneční energii.

Popular Articles