Rakytník obvykle pěstujeme jako užitkovou rostlinu, ale může dokonce tvořit souvislý živý plot. Stačí vědět pár zásad, jak o něj správně pečovat, aby vytvářel husté porosty.
Zvažujeme zasazení rakytníkového živého plotu, který bychom si pěstovali pro jeho zdravé plody. Je to dobrý nápad? Nebo ho raději pěstovat než normální keř? Hela, Plevník-Dřínové
Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) se těší velké oblibě. Kromě toho, že přináší plody bohaté na vitamíny a minerály, váže vzdušný dusík do půdy, čímž ji vlastně hnojí. Jsou však věci, které je třeba o něm vědět, a to dříve, než si ho vysadíte.
Jedná se o dvoudomou dřevinu, to znamená, že rostlinka je buď samčí, nebo samičí. Proto si při koupi třeba pořídit obě pohlaví. Mluví se o ideálním poměru 5 (samic): 1 (samec).
Také pamatujte, že kořeny mají silnou výmladkovou schopnost, proto se nezalekněte, objeví-li se nové rostlinky i několik metrů od původní rostliny. A ještě jedna důležitá věc: jako dřevina stárne, spodní větve zasychají a rostlina přesouvá sílu do vrchní části.
Chcete do zahrady ovocnou dřevinu, která vám přežije i tuhé zimy? Vsaďte na rakytníkChcete do zahrady ovocnou dřevinu, která vám přežije i tuhé zimy? Vsaďte na rakytník
Proto chcete-li mít živý plot hustý odspodu je důležitý pravidelný a hluboký řez, čímž se sice udrží zeleň i ve spodní části, ale zase úroda nebude až tak bohatá. Řešením by mohla být kombinovaná výsadba s jinými dřevinami, které by časem vyplnily prostor pod rakytníky.